Jídelníček na míru online.cz

BLOG

Také jsem byla velmi nespokojená se svou postavou a celkovým vzhledem. Velmi jsem si přála to změnit, ale nevěděla jsem, jak toho dosáhnout. Je těžké vůbec začít. A když už začneme, tak u toho vydržet. Věřím, že mnoho z mých čtenářů má za sebou řadu neúspěšných pokusů, ale nebojte, nejste v tom sami. Společně se teď podíváme na to, jak s hubnutím začít a jak vydržet. 

Motivace a pevná vůle

Tenhle bod je ten zcela zásadní. Proč chcete zhubnout, co je vaší motivací? Zkuste si na tuhle otázku odpovědět. Měli byste chtít zhubnout kvůli sobě. Kvůli dobrému pocitu ze sebe sama a také kvůli svému zdraví. Správná motivace je velice důležitá.

A pokud v tomto máte jasno, je potřeba vydržet. Je prokázáno, že budování návyků trvá 21 dní. Pokud po dobu 21 dní zvládnete dodržovat následující body, je pak daleko méně pravděpodobné, že sejdete z cesty. Navíc 21 dní je už doba, za kterou na sobě pocítíte nějaké výsledky. Ať už na své postavě nebo zkrátka i v tom, že se budete cítit daleko lépe, bude vás to bavit a budete mít energii.  

Tak zkusme dát sami sobě závazek, že to zvládneme 21 dní. Tak co, půjdete do toho? 21 dní není až tak dlouhá doba a pak už to do konce určitě dotáhneme :-). 

Neříkejte hubnutí dieta

Diety máme tendenci vnímat jako něco, po čem zkrátka zhubneme. A to my chceme, je to náš cíl. Ale když se nad tím zamyslíme, co budeme dělat po skončení diety? Vrátíme se zpátky k nezdravému životnímu stylu? To kdybychom udělali, pravděpodobně bychom za nějaký čas opět řešili, že máme kilogramy zpátky. A opět bychom přemýšleli nad tím, pro jakou dietu se rozhodnout. 

Postupná změna životního stylu

Roky jsme se stravovali nějak a nemusíme chtít všechno změnit přes noc. Stejně tak samotné hubnutí se nám nepodaří přes noc. Zařaďme do svého života postupně následující změny, zkusme nad jídlem a pohybem více přemýšlet.

Je to postupný proces vedoucí nejen ke ztrátě kilogramů, ale – a to je možná důležitější – také k vybudování zdravých návyků. Protože jen tehdy, pokud budeme mít rádi svůj nový životní styl a vydržíme u něj po zbytek života, nebudeme potřebovat diety a výživové poradce. 

Ale pozor, není to doživotní si odpírání čehokoliv nezdravého. Když už se dostaneme na svou vysněnou váhu, určitě si můžeme občas dovolit dát si v kavárně dortík anebo k večeři hamburger. Jen je potřeba se na tu váhu dostat :-). 

Hledejte zdravější alternativy nezdravých potravin

Pokud máte rádi brambůrky, zkuste místo nich jíst ořechy. Místo dortíků a sušenek si připravte ovocný salát. Místo smetanového slazeného jogurtu si dejte polotučný a dejte si do něj ovoce. Místo bílého pečiva celozrnné a místo dvou housek si dejte jen jednu a k tomu kopec zeleniny. Místo Milky zkuste kvalitní hořkou čokoládu. Pizu si upečte doma vlastní, zkuste na internetu najít nějaký zdravější recept. Navíc budete mít kontrolu nad všemi ingrediencemi, které použijete. 

Jsou to malé změny, určitě vás napadnou i další. Popřemýšlejte nad věcmi, na kterých “ujíždíte” a zkuste k nim vymyslet zdravější alternativy. 

Mrkněte se také na nějaký web se zdravými recepty. Možná tam najdete potraviny, které jste zatím nevyzkoušeli. Zkuste nový recept, třeba vám nová potravina zachutná a stane se součástí vašeho nového jídelníčku a nového životního stylu. 

Pravidelná strava

Asi to známe všichni, někdy půl dne nejíme a pak máme tendenci sníst úplně cokoliv. Ideálně něco, co je plné cukru a dodá nám to ihned energii, kterou postrádáme. 

Zaměřte se na pravidelnou stravu, nezanedbávejte se během dne. Pokud máte problém s večerním přejídáním se, nikdy nevynechejte plnohodnotný oběd, chystejte si i svačiny. I pokud jste třeba na cestách, mějte s sebou ovoce, ořechy nebo kvalitní proteinovou tyčinku. 

Jezte vyváženě

Zařaďte do jídelníčku komplexní sacharidy, bílkoviny i kvalitní tuky. Všechno z toho je potřeba. Každé slané jídlo by mělo obsahovat také zeleninu. Nebojte se jídla, není k tomu důvod. Můžete jíst i přílohy a pečivo, není důvod si odpírat sacharidy. Stejně tak konzumace zdravých tuků v podobě ořechů či avokáda je pro naše tělo velice prospěšná. 

Plánování

To je velmi důležitý bod. Častokrát sáhneme po něčem nezdravém tehdy, když nemáme po ruce žádné zdravé a kvalitní jídlo. Najděte si čas na to, abyste si vytvořili nákupní seznam potravin, které pro vás při změně životního stylu budou ty zásadní a chcete je mít vždy po ruce. A vždy kontrolujte, že je máte. 

Sport

Sportujete? Pokud nesportujete, zkuste popřemýšlet nad tím, co by vás bavilo. A začněte sportovat jednou v týdnu. Pro začátek to stačí, i to je velká změna! 

Pohyb během dne

Není to jen o tom jednou v týdnu sportovat. Zkuste na pohyb myslet i během dne. Co chodit do práce pěšky? Místo výtahu chodit po schodech? Každá taková drobná změna se počítá. 

Ve dvou se to lépe táhne

Zkuste si najít parťáka. Někoho, s kým budete cvičit, chodit na procházky anebo si třeba jen psát o tom, jak vám hubnutí jde. Může to pro vás být dobrá motivace nesejít z cesty.

Stejně tak bývá pro lidi dobrá motivace nechat si sestavit jídelníček. Když už se pro to člověk rozhodne, investuje do toho i peníze, je menší šance, že to vzdá. 

Pokud máte o jídelníček zájem, velmi ráda vám jej sestavím. Nebudete tak muset nad jídlem tolik přemýšlet a výhodou je, že je vypočítán přímo pro vás na míru. Ale věřím, že to zvládnete i sami. Jsou to jednoduché kroky, které přinášejí výsledky nejen v podobě ztráty kilogramů. Věřím, že se po změně životního stylu budete cítit plní energie a to je vážně krásný pocit :-).

Moc vám držím palce!