Jak se mi podařilo stát se z obézní holky poradkyní ve výživě?

Chtěla jsem zhubnout bez cvičení, bez znalosti fungování lidského těla, bez povědomí o zdravém stravování. Jako jediná možná cesta mi tehdy přišlo, že budu co nejméně jíst. Po čtvrté hodině odpolední jsem nejedla a mou denní stravou bylo například jedno jablko, miniaturní porce oběda a půl krajíce chleba se sýrem.

Za pár měsíců této extrémní diety jsem shodila téměř 20 kg. Proměnila jsem se k nepoznání, s hubnutím jsem to poněkud přehnala a šťastná jsem stále nebyla.

Zavčas jsem si uvědomila, že jsem kost potažená kůží, a tak jsem začala víc jíst. Pár kil se mi vrátilo a postava začala být tak akorát. Sebedůvěra byla však stále na bodu mrazu.

Kamarádka mi nabídla, abych s ní šla k profesionálnímu fotografovi. Automaticky jsem si myslela, že si ze mě dělá legraci. Ale nebylo tomu tak. Focení jsem si i přes počáteční ostych užila a když jsem si výsledné fotografie zveřejnila na internetu, začali se mi ozývat další fotografové. To mě překvapilo nejvíc, že zrovna MĚ chce někdo vyfotit. A nebylo to ze srandy.

Chtěla jsem mít dobrou kondici

Přerod mého myšlení byl však daleko náročnější než samotná změna postavy. Trvalo mi roky, než jsem si uvědomila, že všechno je v hlavě, v tom, jak k sobě přistupujeme, jak se máme rádi, jaká máme od sebe očekávání. Nechtěla jsem být profesionální modelka, chtěla jsem být zdravá, šťastná a vyrovnaná žena v dobré kondici.

Konečně jsem začala sportovat, bavil mě spinning, pilates, postupem času se přidal běh. Cítila jsem, jak se moje tělo zpevňuje a jak je příjemné, když se člověku vyplavují endorfiny, ten pocit jsem dřív neznala.

Začala jsem se zajímat o vyváženou stravu a nadchlo mě to natolik, že jsem si udělala kurz výživového poradce. Poté jsem absolvovala další kurzy související se cvičením a ve svém vzdělávání neustále pokračuji.

Jako dítě jsem byla obézní
Postupně jsem přišla na to jak svůj život změnit

Tahle práce mě skutečně baví a naplňuje. Sama vím, jaké to je, když nejste se sebou spokojeni, když se váš život točí kolem stravy, kolem toho, kdy se přejíte a do jaké radikální diety se poté pustíte.

Je hrozně důležité mít zdravý vztah k jídlu i k sobě. Sama jím často a relativně hodně, ale snažím se vybírat kvalitní potraviny, jíst dostatek zeleniny, bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků. Pořád ale miluji čokoládu a ráda si jí kousek dám. Je to o harmonii, o množství, o tom, aby si člověk nic striktně nezakazoval. Když šlápnu vedle a sním větší porci něčeho nezdravého, nevyčítám si to, jen se co nejdříve vrátím zpět do svého běžného režimu.

Můj největší koníček je sport a kdykoliv můžu, snažím se hýbat. Už pro ten příval energie to stojí zato. Zdraví máme jen jedno, je důležité se o sebe starat a mít se rád.

Je pro mě tou největší odměnou, když se klient díky jídelníčku či pravidelným tréninkům cítí plný energie a je sám se sebou konečně spokojený. Věřím, že proměna stravovacích návyků a láska ke sportu opravdu mění život k lepšímu.

 

Karolína Valentová

Proměna satravovacích návyků a láska ke sportu mění život k lepšímu